Лекція колісна пара локомотива ЧМЭ3, призначення, будова, несправності, технологія ремонту (docx)

Колісна пара

Завантажити конспект в форматі “docx” ви можете в кінці опису.

Колісна пара призначена для сприймання ваги локомотива (вагона) , направлення руху по коліях і безпосередньо на ній створюються тягові і гальмівні зусилля.

Рисунок 1 – Загальна схема колісної пари локомотива ЧМЭ3:
1 – велике зубчасте колесо; 2 – вкладиші моторно-осьових підшипників; 3 – вісь; 4 – пилова шайба; 5 – хомут; 6 – колісний центр; 7 – бандаж; 8 – стопорне кільце; 9 – гребінь; а, д – шийки осі; б – передпідступічна частина осі; в, г – підступічні частини осі; е – середня частина осі

Колісна пара локомотиву складається з трьох основних частин: осі з напресованими на неї великим зубчатим колесом та двома колісними дисками. Колісні диски бувають цільнокатаними (суцільно відлиті застосовуються на вагонах) та бандажними (представляє собою з’ємне кільце напресоване на колісний центр при температурі 320°С) застосовуються на локомотивах. Колісні центри бувають суцільні або в вигляді шпиць. Гребінь призначений для утримання рухомого складу на рейках. На велике зубчасте колесо передається крутний момент що створюється тяговим електродвигуном. Стопорне кільце служить для фіксації бандажа на колісному центрі. Шийки осі необхідні для з’єднання колісної пари і рами візка за допомогою буксових вузлів. На передпідступічні частини осі одягають лабіринтне кільце, що запобігає потраплянню в буксовий вузол піску, бруду, води, а також запобігає витіканню мастила. Поверхня якою бандаж опирається на рейку називається поверхня катання.

Несправності

Тріщини в будь-якій частині осі, обода або диску є найбільш небезпечними і такі колісні пари підлягають негайній заміні. Прокат коліс − це рівномірне стирання поверхні катання колісної пари. Повзун – це стерті місця на окремих частинах, на поверхні катання внаслідок руху коліс «юзом» (при різкому гальмуванні або буксуванні). Підріз гребня – виникає внаслідок входження колісних пар в криві ділянки шляху (вимірюють спеціальним шаблоном). Вищерблини і раковини – це невеликі поглиблення внаслідок удару або прихованих дефектів в металі. Злам зуба зубчастого колеса.

Технологія ремонту

Тріщини шукають обстукуванням, магнітопорошковою та ультразвуковою дефектоскопією. Магнітопорошкова дефектоскопія полягає в під’єднанні з обох сторін колісної пари електроструму, створенні цим магнітного поля і посипанні дрібною металевою стружкою осі колісної пари, яка збирається по радіусу на краях тріщини. При певних умовах тріщини ремонтують заварюванням. Всі інші несправності усувають обточкою що полягає в зніманні шару металу з бандажа. Обточка виконується з викаткою або без викатки колісної пари з-під локомотива. Металізація полягає в нанесенні розплавленого металу на зношені частини колісної пари, застосовують після багаторазової обточки. Після ремонту колісні пари тавруються на осі та на ободі диску з вказанням дати і номера ремонтного пункту.