Лекція візки рухомого складу, ЭР9, ЧМЭ3, ВЛ80. Призначення, конструкція, несправності, технологія ремонту (docx)

Візки рухомого складу

Завантажити конспект в форматі “docx” ви можете в кінці опису

Візки відносяться до механічної частини рухомого складу та призначені для сприйняття вертикальних (вага рухомого складу) , горизонтальних (гальмівні і тягові зусилля що створюються на візку) , бокових (сили що діють на рухомий склад при входженні в криві) навантажень.

Основою візка є суцільнозварна рама, що складається з двох повздовжніх, двох поперечних та шкворневої балки, в якій знаходиться отвір під шкворневий вузол що з’єднує візок з кузовом рухомого складу. На рамі візка встановлюється:

– дві, три колісні пари;

– тягові електродвигуни;

ресорне підвішування;

– гальмівне обладнання.

На колісних парах безпосередньо створюються тягові і гальмівні зусилля. Тяговий електродвигун призводить до руху колісну пару за допомогою редуктора, що складається з великого зубчастого колеса і малого яке закріплене на валу електродвигуна. Ресорне підвішування призначене для гасіння коливань які виникають при русі, складається з листових ресор (Галахова), гідродемпферів (гасник коливань, гідравлічний амортизатор) та пружин. Гальмівне обладнання представлено гальмівним циліндром, важільною передачею з гальмівними колодками, та гальмівною магістраллю.

Візок тепловозу ЧМЭ-3

Рисунок 1 – Візок тепловоза ЧМЭ-3: 1 – труба пісочниці; 2 – кронштейн для кріплення гальмівної важільної передачі; 3 – кронштейн для кріплення гальмівного циліндра; 4 – двигунно-осьовий підшипник; 5 – колісна пара; 6 – гнучкий рукав підводу повітря; 7 – тяговий електродвигун; 8 – шкворнева балка; 9 – накладка; 10 – гальмівний трубопровід; 11 – поперечна балка; 12 – консоль; 13 – балансир; 14 – фартук; 15 – гідравлічний гасник коливань; 16 – циліндрична пружина; 17, 23 – гумовометалеві упори; 18 – повздовжня балка; 19 – палець; 20 – гальмівний циліндр; 21 – роликова букса; 22 – кожух тягового редуктора; 24 – тарілка; 25 – вилка; 26 – болт; 27 – скоба; 28 – пластина; 29 – кронштейн для кріплення пісочної труби; а,г – зовнішня і внутрішня плити; б – шар гуми; в – “наличник”; д – полоса; е – кронштейн

Візок тепловозу трьохвісний складається з трьох колісно-моторних блоків. Колісні пари з’єднуються з рамою за допомогою балансирів. Підвішування тягових електродвигунів опорно-вісьове. На вісь колісної пари двигуни опираються за допомогою моторно-осьових підшипників, а на раму за допомогою пружинної підвіски. До рами візка також прикріплені гальмівний і пісочний трубопроводи за допомогою скоб та болтів.

Візок електровозу ВЛ80

Рисунок 2 – Загальний вид візка електровозу ВЛ80: 1 – колісна пара; 2 – листова ресора; 3 – циліндрична ресора (пружина) зі стійками; 4 – рама візка; 5 – кронштейн; 6 – шкворнева балка; 7 – тяговий електродвигун; 8 – отвір під шкворінь; 9 – буксовий вузол; 10 – захисний кожух редуктора; 11 – елементи гальмівної важільної передачі; 12 – гальмівний циліндр

Візок ВЛ80 складається з рами, двох колісних пар, двох тягових двигунів з опорно-осьовим видом підвішування, двох редукторів, чотирьох буксових вузлів, їх індивідуального ресорного підвішування і гальмівної важільної передачі. Маса візка 21 670 кг. Довжина 4800 мм.

Візок електропоїзда змінного струму ЭР9П

Візок має подвійну пружинну підвіску з фрикційними гасниками коливань в буксовій підвісці і з гідравлічними гасниками (демпферами) в центральній підвісці. В центральній підвісці встановлено чотири комплекти двохрядних циліндричних пружин, а в кожній буксовій – два комплекти.

1 – редуктор; 2 – траверса гальмівних колодок; 3 – пружна муфта; 4 – тяговий двигун; 5 – регулятор виходу штока; 6 – пружина; 7 – буксовий вузол; 8 – фрикційний гасник коливань; 9 – повідок; 10 – піддон центрального підвішування; 11 – гідравлічний гасник коливань; 12 – рама візка; 13 – трубка від гальмівного циліндру до регулятора виходу штока; 14 – трубка від магістралі до гальмівного циліндру; 15 – гальмівний циліндр; 16 – вузол підвішування редуктора; 17 – колісна пара; 18 – повзун; 19 – надресорний брус

Від візків на раму кузова передаються тягові та гальмівні зусилля. Візки забезпечують плавність ходу вагону за рахунок гасіння вертикальних і горизонтальних коливань при русі по нерівностям. При проходженні кривих ділянок шляху візки повертаються в горизонтальній площині відносно вагона і колісні пари встановлюються по радіусу кривої. Це зменшує набігання гребнів коліс на рейку, забезпечуючи нормальне вписування в криву, і знижує знос коліс. До поперечних балок кожного візка моторного вагону жорстко підвішені тягові двигуни і одною стороною шарнірно приєднані корпуси редукторів зубчатої передачі. Іншою стороною корпуса редуктори опираються на вісі колісних пар.

Надресорний люлечний брус зафіксовано відносно поперечних балок візка двома горизонтальними поводками замість вертикальних скользунів які застосовувались раніше. Кузов вагону опирається через бокові скользуни на надресорний люлечний брус візка. Тягові і гальмівні зусилля передаються від колісних пар на кузов не тільки через горизонтальні поводки, але і через центральний шкворінь, шарнірно з’єднуючий візок з рамою кузова. Візки причепних вагонів всіх серій типу КВЗ-ЦНІІ, відрізняються лише тим, що у електропоїздів серії ЭД9М і ЭД9Т на візки встановлено два гальмівних циліндра. А у серії ЭР9П гальмівний циліндр встановлено на рамі вагону.