Розташування обладнання на електропоїздах
Завантажити конспект в форматі “docx” ви можете в кінці опису
При розташуванні обладнання на електропоїздах, крім вищеозначених умов, прагнуть забезпечити максимальне використання площі вагонів для розміщення пасажирів та мінімальний шум і вібрацію від роботи устаткування в пасажирському салоні. Обладнання може бути розташоване на моторному і причіпному вагоні або тільки на моторному вагоні. Перший варіант забезпечує повну автономність моторного вагона. При другому варіанті легше розмістити обладнання і створити сприятливі умови для його обслуговування.
Розподілення обладнання між вагонами створює необхідність експлуатації електропоїзда не менше ніж шістьма вагонами. При формуванні електропоїзда кількість вагонів в ньому вибирається з умови необхідної кількості перевезених пасажирів, а також мінімальної витрати електроенергії. Стандартний електропоїзд складається з 10 вагонів, поділених на дві п’ятивагонні секції, які не пов’язані високовольтними електричними колами і керуються з одного пульта управління. В такому поїзді два головних вагона, чотири моторних та чотири причіпних.
Для надшвидкісних електропоїздів отримав поширення спосіб формування поїзду з двома локомотивами, обладнання в яких розміщене по принципу встановлення на електровозі. В цьому випадку появляється можливість використати габарит рухомого складу тільки для розташування місць пасажирів. Це дає можливість будувати двоповерхові вагони, що приводить до збільшення кількості пасажирів, перевезених за одну поїздку, та зниження собівартості перевезень. Також при такому розташуванні візки таких вагонів встановлюють у міжвагонному просторі.
Таке розташування візка покращує тягові властивості поїзда, зменшує розгойдування кузова вагона на великий швидкості та створює найбільш комфортні умови для пасажирів. Воно також є найбільш безпечним при можливому сході поїзда з рейок або катастрофі. Прикладом такого електропоїзду може бути французький електропоїзд TGV, який вважається самим безпечним поїздом у світі.
Розрізняють три способи розміщення обладнання на вагоні: під кузовом, усередині вагона, змішане розташування. У всіх випадках частину обладнання розташовують на даху. Найбільше поширення одержав варіант розташування обладнання під кузовом. У цьому випадку для розміщення пасажирів і багажу використовується вся площа вагонів, але погіршуються умови роботи електроустаткування. Обладнання під кузовом вагона розміщено в окремих ящиках з ущільненими розніманнями, які
Рис. 7.26. Розташування модулів на пульті електропоїзда ЭР2
захищають його від зовнішніх механічних та атмосферних впливів. Пости управління розташовують у головних вагонах поїзда, по одному пульту у вагоні. Розглянемо розташування в кабінах управління та в головному, моторному і причіпному вагонах електропоїздів постійного струму ЭР2 та змінного струму ЭР9. Обладнання головного вагона електропоїзда ЭР2 розташовано в кабіні машиніста, службовому приміщенні, у службовому тамбурі та під вагоном. У кабіні машиніста розташовані апарати управління, сигналізації, контролю, радіомовлення, а також радіо- та телефонного зв’язку.
Також вас може зацікавити:
Класифікація та умови роботи тягових електричних апаратів (docx)
Ці апарати розташовані на пульті управління з боку машиніста й помічника машиніста, а також на задній стінці кабіни. Апарати, що розташовані на центральному пульті, скомпоновані в окремі знімні блоки (рис. 7.26). З’єднання електричних кіл блоків з електричними колами вагона здійснюється штепсельними розніманнями ШР. Вони встановлені усередині пульта і закриті знімною кришкою. У блоці А змонтовані: апарати управління (33) (рис. 7.27) — перемикач і кнопка АЛСН, рукоятка пильності (31); апарати управління системою оповіщення (34) — перемикач для переговорів по радіо та оповіщення пасажирів, регулятор гучності; кнопка дзвінка; вимикачі управління зовнішніми розсувними дверима (27).
У блоці Б знаходяться: швидкостемір (20) та його освітлення (21); радіостанція (22); вимикач освітлення швидкостеміра (23); телефон (24). У блоці В — вольтметр (14). На блоці Г встановлений маховик ручного гальма. У блоці Д установлений вимикач управління (38) і запобіжники (16). На електропоїзді ЭР2Р у цьому блоці змонтована рукоятка для регулювання уставки реле прискорення (БРУ).
В блоці К перед машиністом розташовані всі основні вимикачі (18) управління поїздом («Возврат БВ и РП», «Токоприемник поднят», «Токоприемник опущен», «Пониженное ускорение», «Ручной пуск», «Питание дверей», «Зеленый свет», «Управление песочницей», «Пониженное освещение пульта», «Нормальное освещение пульта»). На електропоїзді ЭР2Р, крім зазначених вимикачів, змонтовані вимикачі: «Возврат защиты», «Аварийный ЭПТ (отпуск тормоза)», «Освещение кабины», «Освещение измерительных приборов на пульте».
У блоці Л установлені сигнальні лампи (15). В блоці М — манометри (17). У у блоці ОБ — перемикачі обігріву лобових і бічних вікон кабіни машиніста (10), обігріву вікон кабіни машиніста (11), гальмовий перемикач ПТ (39). У блоці Р передбачене місце для розкладу руху поїздів, лампа для освітлення розкладу (7). В блоці С змонтований перемикач (12) яскравості сигнальних ламп. У блоці В встановлені — розетки (19)
Рис. 7.27 Кабіна управління електропоїзда ЭР2:
1 – розетки;2 – панель з кнопками АЛСН; 3 – відділення технічної документації; 4 – маховик ручного гальма; 5 – аптечка; 6 – штепсельні рознімання; 7 – лампа освітлення розкладу; 8 – місце для розкладу; 9 -рейки затисків; 10, 11 – вмикач та перемикач обігріву вікон кабіни машиніста; 12 – перемикач яскравості сигнальних ламп; 13 -локомотивний світлофор; 14 – вольтметр контактної мережі; 15 -сигнальні лампи; 16 – запобіжники; 17 – манометр (гальмівного циліндра, зрівняльний резервуару, головного резервуару та гальмівної магістралі); 18 – кнопковий пост; 19 – розетки телефону; 20 – швидкостемір; 21 -освітлення швидкостеміра;
22 – радіостанція; 23 – вмикач освітлення швидкостеміру; 24 – телефон; 26 – кран машиніста;27 – кнопки управління дверима; 28 – перемикач яскравості прожектора; 29 – панель вимикачів власник потреб; 30 – лампи зеленого світла; 31 – рукоятка пильності; 32 -мікрофон и оповіщення і переговорів; 33 – перемикач і кнопка АЛСН; 34 -перемикач для переговорів по радіо та оповіщення пасажирів; 35 -гучномовець; 36 – контролер машиніста; 37 – світильник освітлення кабіни; 38 – блок уставки прискорення; 39 – гальмівний перемикач; 40 -гучномовець міжкабінний телефону, пульт управління (25) звукового підсилювача.
На пульті встановлений також локомотивний світлофор (13), кран машиніста (26), мікрофони (32) для оповіщення і переговорів, перемикач (28) прожектора на тьмяне світло, контролер машиніста (36). З боку помічника машиніста розташований маховик ручного гальма (4), відділення для технічної документації (3) і для аптечки (5), штепсельні рознімання (6) для підключення електричних кіл обігріву лобових і бічних вікон. Під пультом на підлозі перед кріслом машиніста встановлена педаль клапана тифона й свистка. Така ж педаль знаходиться також і перед кріслом помічника машиніста.
Усередині пульта управління змонтовані запобіжники й рейка затисків із проводами. На задній стінці кабіни розташовані розетки маршрутного покажчика, панель (2) з кнопками ВК і В системи АЛСН, гучномовець (40) для переговорів між кабінами, світильник (37) для освітлення кабіни, лампи зеленого світла (ЗО), гучномовець радіостанції (35), панель (29) блоку ВВ із вимикачами допоміжних потреб.
У блоці ВВ скомпоновані вимикачі: освітлення кабіни; маршрутного покажчика; сигналів червоного вогню; буферних ліхтарів; сигнальних ламп освітлення; чергового освітлення; вентиляції; опалення; допоміжного компресора; опалення кабіни; радіозв’язку; вимикач із вольтметром; вимикач ВА відключення ЕПК системи АЛСН; обігріву масловіддільника. Над блоком ВВ знаходиться блок Т з термоконтакторами, що регулюють температуру повітря в кабіні.
Рис. 7.28 Планування головного вагона електропоїзда ЭР2:
1 – шафа з вимикачами допоміжних кіл; 2 – шафа з панеллю управління та регулятором тиску АК-11Б; 3 – шафа з підсилювачем, передавачем і блоком живлення радіостанції; 4 – шафа з реле, панеллю опалення та вентиляції; 5 – шафа з апаратами локомотивної сигналізації; 6 – шафа для одягу локомотивної бригади; 7 – шафа з рейками для міжвагонних з’єднань; 8 – вільна шафа
Доступ до внутрішнього монтажу блоку ВВ здійснюється через двері шафи (1) (рис. 7. 28) службового тамбура. У шафі (2) знаходиться блок з регулятором напруги, а також контактори батарей КБ1 і КБ2, проміжне реле батареї, напівпровідникові діоди зворотного струму генератора, регулятор тиску АК-11Б, контактори вентиляції, головного освітлення, обігріву вологомаслозбірника, проміжного реле опалення, реле проміжне термоавтоматики, реле струмове вентиляторів, запобіжники, резистор вентилятора та рейки затисків.
У шафі (3) розміщені підсилювач радіооповіщення, прийомо-передавач, блок живлення радіостанції та перехідний пристрій з комплекту апаратури радіооповіщення «ТОН». В шафі (4) розташована панель із апаратами електропневматичного гальма, вентиляції та опалення кабіни. У шафі (5) розташовані апарати локомотивної сигналізації та опалювальний канал. По обидва боки службового тамбура в задній стіні кабіни машиніста
Рис. 7.29 Розташування обладнання під головним вагоном електропоїзда ЭР2:
1 – зрівняльний резервуар; 2 – свисток; 3 – тифон; 4 – акумуляторна батарея; 5 – розетка; 6 – фільтр; 7 – камера з контакторами; 8 – компресор; 9 – фільтр; 10 – масловіддільник; 11 – головні резервуари; 12 – запасний резервуар; 13 – електроповітророзподільник; 14 – повітророзподільник; 15 -гальмівний циліндр
розташована шафа (6) для одягу й шафа (1), де розміщені: електропневматичний клапан автостопа, кран подвійної тяги, електричний дзвінок, штепсельні рознімання, вентиль заміщення електропневматичного гальмування пневматичним. На каркасах цих шаф, біля зовнішніх дверей, встановлені панелі з вимикачами управління розсувними дверима та лампи сигналізації закритого положення дверей, а також пульти радіооповіщення «ТОН». У каналі К, поруч із шафою (1), розташовані електронагрівники опалення кабіни та термоконтакт із легкоплавким сплавом. Над шафою (6) розташована шафка для продуктів і термоса. У торцевій шафі (7) змонтовані рейки для міжвагонних з’єднань.
Рис. 7.30 Планування шаф моторного та причіпного вагонів електропоїзда ЭР2
На даху вагона розміщена антена радіостанції. Під головним вагоном встановлено: ящик з акумуляторною батареєю (4) (рис. 7.29), гальмовий циліндр (15), масловіддільник (10) з електрообігрівачем, електроповітророзподільник (13), повітророзподільник (14), запасний резервуар (12) місткістю 78 л, компресор (8), два головні резервуари (11) по 170 л кожний, дільник напруги з генератором управління (6), камера (7) з контакторами ЯК-125, зрівняльний резервуар (1) місткістю 20 л, свисток (2), тифон (3), фільтр (9), розетка (5) типу РЗ-8Б, камера (16) з контакторами включення допоміжних електричне кіл.
Також вас може зацікавити:
2003. Электропоезда постоянного тока ЭТ2,ЭТ2М,ЭР2Т,ЭД2Т
Електричне та пневматичне обладнання моторного вагону розміщене на даху вагона, у шафах тамбура і під кузовом вагона. На даху моторного вагона розташовані: струмоприймач Л-13В (Л-14М); дросель і конденсатор для захисту від радіоперешкод; два розрядники РМВУ-3,3; опорні ізолятори і сполучна шина для паралельної роботи струмоприймачів. Для підйому на дах вагона є висувні сходи із блокувальним пристроєм. Шафа (1) (рис. 7.30) тамбура моторного вагона містить низьковольтну апаратуру.
У ній встановлені: роз’єднувач електричних кіл управління РУМ; реле управління та захисту; електромагнітні контактори; панель ПР-345; три пакетних вимикачі («БВ», «Управление», «Дежурное освещение»); кнопки «Токоприемник поднят» та «Токоприемникопущен», рейки із затисками. У шафі (1) також розташовані: пневматичний клапан струмоприймача; регулятор тиску АК-11Б; манометр; сигнальні лампи; вимикач освітлення підніжок. Шафа (2) тамбура містить високовольтну апаратуру. У ній встановлені: лічильник електроенергії із шунтом; ящик з додатковими резисторами; панель реле прискорення ПР-102; амперметр. Двері шафи мають електричне блокування. Шафа (3) вільна, у шафі (4) змонтовані рейки із затисками.
Рис. 7.31 Розташування обладнання під моторним вагоном електропоїзда ЭР2:
1 – тягові електродвигуни; 2 – камера електроапаратів; 3 – ящики пускових резисторів; 4 – камера електромагнітних контакторів; 5 – резистори послаблення поля; 6 – ящик запасних частин; 7 – гальмівні циліндри; 8 -індуктивні шунти; 9 – запасні резервуари; 10 – вологомасловідділювач; 11 -повітророзподільник; 12 – електроповітророзподільник; 13 – допоміжний компресор; 14 – камера з електропневматичними контакторами; 15 -швидкодіючий вимикач; 16 – бункери пісочниць
На візках установлені тягові двигуни (1) (рис. 7.31). До кузова вагона кріпиться камера (2), в якій встановлені: високовольтний запобіжник допоміжних електричних кіл; головний роз’єднувач; силовий реостатний контролер; реверсивний перемикач; реле управління; захисна панель із диференціальним реле; блок резисторів; електромагнітні контактори. Під кузовом розташовані: два ящики (3) пускових резисторів; резистори (5) послаблення поля збудження ТЕД; ящик (6) для розміщення запасних частин «ЗІП». В камері (4) розташовані електромагнітні контактори опалення вагона.
Також під кузовом моторного вагона встановлено: гальмівні циліндри (7) — по два на кожен візок; два індуктивних шунти (8), два запасних резервуари (9) місткістю по 78 л кожний; вологомасловідділювач (10); повітророзподільник (11); електроповітророзподільник (12); допоміжний компресор (13) для підйому струмоприймача; камера (14) з електропневматичними контакторами; швидкодіючий вимикач (15) (БВП-105А1). Там же розташовані реле тиску гальмової системи і сигналізатор невідпущення гальм, а також бункери пісочниці (16).
Рис. 7.32 Розташування обладнання під причіпним вагоном електропоїзда ЭР2:
1 – ящик з контакторами та реле; 2 – акумуляторна батарея; 3 – дільник напруги; 4 – головні резервуари; 5 – масловіддільник; 6 – гальмівний циліндр; 7 – електроповітророзподільник; 8 – повітророзподільник; 9 -запасний резервуар
Розташування шаф у тамбурах причіпного вагона аналогічно розташуванню шаф моторного вагона. У шафі (1) (рис. 7.30) установлена панель ПА-368, на якій змонтовані контактори освітлення та вентиляції, напівпровідниковий діод та контактор зарядки батареї, регулювальний реостат електродвигунів-вентиляторів, запобіжники низької напруги. На панелі ПУ-10М цієї ж шафи встановлений регулятор напруги кіл управління, рубильник акумуляторної батареї, два запобіжники, амперметр і вольтметр акумуляторної батареї. В панелі ПР-138 змонтовані реле управління та сервісу.
На лівій стінці шафи встановлений вимикач для включення зовнішнього і внутрішнього живлення. Унизу знаходиться рейка із затисками для низьковольтних проводів. Шафу 2 використовують як підсобне приміщення. Шафи 2 й 3 вільні. У шафі 4 розташовані рейки із затисками. На даху прокладені провідники паралельного з’єднання струмоприймачів, на кінцях даху для цього передбачені опорні ізолятори.
Під кузовом причіпного вагона розташований ящик (1) (рис. 7.32) з контакторами та реле, акумуляторна батарея (5), масловіддільник (2), подільник напруги (3), компресор з електродвигуном (10) з фільтром (11), електроповітророзподільник (7), повітророзподільник (8), гальмовий циліндр (6), два головні резервуари (4) місткістю по 170 л кожен та один запасний резервуар (9) місткістю 78 л. Електричне та пневматичне обладнання на головному вагоні електропоїзда ЭР9Е так само розміщено під кузовом, у кабіні машиніста, у шафах і на даху.
На рамі під кузовом головного вагона (рис. 7.33) розташовані: акумуляторна батарея (4); компресор (5); фільтр (6); масловіддільник (7); трансформатор кіл управління (2); дросель кіл управління (3); електроповітророзподільник (10), повітророзподільник (11), гальмовий циліндр (12). Крім того, на рамі закріплені повітряні резервуари: два головних (8) по 170 л; один запасний (9) на 78 л; однин зрівняльний (1) ємністю 20 л. Під туалетом розташований обігрівач (14) зливальної труби, під салоном — сміттєзбиральник (13). У кабіні машиніста змонтований пульт з усіма необхідними
Рис. 7.33 Розташування обладнання під головним вагоном електропоїзда ЭР9Е:
1 – зрівнювальний резервуар; 2 – трансформатор кіл управління; 3 -дросель кіл управління; 4 – акумуляторна батарея; 5 – компресор; 6 -фільтр; 7 – масловіддільник; 8 – головні резервуари; 9 – запасний резервуар; 10 – електроповітророзподільник; 11 – повітророзподільник; 12 – гальмівний циліндр; 13 – сміттєзбиральник; 14 – обігрівач зливної труби
апаратами управління, спостереження, сигналізації й радіозв’язку (рис. 7.34). Частина апаратури розміщена на задній стінці кабіни. Пульт виконаний у вигляді окремих знімних блоків, на кожному з яких апарати змонтовані й скомпоновані за принципом їхнього призначення. Схема розташування блоків на пульті виконана так само, як і в електропоїзді ЭР2. З’єднання електричних блоків зі схемою поїзда здійснюється штепсельними розніманнями типу ШР на блоці Ш, що знаходиться під пультом. Всі запобіжники зібрані на панелі в окремому відсіку.
Також вас може зацікавити:
2005. Электропоезда переменного тока ЭД9М, ЭД9Т, ЭР9П Д.М.Шеремет, С.А.Пономаренко, Ю.И.Кубышкин
Перед пультом ліворуч від машиніста встановлений контролер (34), праворуч —кран машиніста (23). На пульті за контролером установлений блок 1Б.259 (40) регулювання уставок електронного реле прискорення (ЭБРУ). Гальмовий перемикач (36) встановлений у центрі пульта на блоці 0. Вимірювальні прилади, встановлені перед машиністом на блоках У і М. На блоці У встановлений вольтметр, що показує напругу в контактній мережі; на блоці М — манометри (12, 13) для контролю тиску в гальмовому циліндрі і у зрівняльному резервуарі та двохстрілочний манометр (14) для контролю тиску в гальмовій магістралі (чорна стрілка) і в живильній магістралі (червона стрілка).
В електропоїзді передбачено два види зв’язку — поїзний радіозв’язок і система радіооповіщення. Для переговорів з диспетчером і машиністами інших поїздів у кабіні встановлено два пульти управління радіостанції — (21) (для машиніста) і (3) (та помічника машиніста). Два гучномовці (27) радіостанції розташовані на задній стінці кабіни. Вимикач живлення радіостанції знаходиться на блоці ВВ на задній стінці кабіни. У лівій частині пульта, в місці помічника машиніста, встановлений маховик (4) ручного гальма. У пульті передбачені також відсіки для аптечки і технічної документації.
Під пультом на підлозі перед кріслом машиніста встановлена педаль клапана тифона і свистка. Така ж педаль встановлена у помічника машиніста. У правій частині кабіни на задній стінці розташований блок ВВ (26) з вимикачами допоміжних потреб. У цьому блоці скомпоновані вимикачі: «Освещение кабины», «Освещение», «Маршрутный фонарь», «Сигналы», «Буферные фонари», «Радиосвязь», «ЭПТ», «Обогрев маслоотделителя», «Вентиляция», «Вентиляция-20», «Вспомогательный компрессор», «Отопление кабины (нормальное и усиленое)», «Дополнительный обогрев кабины», вимикач «ВА» відключення ЭПК й перемикач із вольтметром. Над блоком ВВ знаходиться блок Тз.
Рис. 7.34 Кабіна управління електропоїзда ЭР9Е:
1 – розетки; 2 – панель; 3, 21 – радіостанція ЖР-ЗМ, 4 – ручне гальмо; 5 -вимикачі освітлення розкладу; 6 – перемикач режиму обігріву вікон; 7 -вимикач обігріву вікон; 8 – перемикач ; 9 – локомотивний світлофор; 10 -вольтметр контактної мережі; 11 – панель індикації; 12 – манометр гальмівного циліндра; 13 – манометр зрівнювального резервуара; 14 – манометри двохстрілочний гальмівної і живильної магістралей; 15 – кнопки вимикачі управління; 16 – кнопки управління дверима; 17 – кнопка виклику; 18 -швидкостемір; 19, 20 – плафон освітлення швидкостеміра з вимикачем;
22 -вентиль заміщення електропневматичного гальма пневматичним; 23 – кран машиніста; 24 – кран подвійної тяги; 25 – електропневматичний клапан ЕПК-150; 26 – вимикач допоміжних потреб; 27, 38, 39 – гучномовці; 28 – мікрофон; 29 – регулятор яскравості прожектора; 30 – рукоятка пильності; 31 – кнопка перевірки рукоятки пильності; 32 – кнопка руху без автоблокування; 33 – лампи зеленого світла; 34 – контролер машиніста; 35 – світильник освітлення; 36 -гальмівний перемикач; 37 – ящик; 38,39 – гучномовці;40 – регулятор установки прискорення термоконтакторами, які регулюють температуру повітря в кабіні.
З апаратів системи оповіщення «ТОН» у кабіні розташовані: на блоці В — кнопка «Вызов» (17) підсилювача В-100; на задній стінці кабіни — гучномовець (38) для переговорів між кабінами та контрольний гучномовець (39), перед машиністом на пульті підвішений мікрофон (28). Стекла лобових і бічних вікон кабіни обладнані електрообігріванням. Вимикач (7) обігріву вікон і перемикач (6) режимів обігріву встановлені на блоці 0. Кабіна освітлюється світильником (35) (вимикач знаходиться на блоці ВВ на задній стінці кабіни) і лампами (33) зеленого світла (вимикач на блоці К).
Крім цього, передбачене нормальне і знижене освітлення розкладу і вимірювальних приладів на пульті. Вимикачі (5) освітлення розкладу розташовані безпосередньо на блоках Р, а вимірювальних приладів — на блоці К. Для освітлення швидкостеміра (18) на блоці Б установлена поворотна лампа (19) з вимикачем (20). Для включення освітлення покажчиків маршрутів служать розетки (1) під бічними вікнами в задній стінці кабіни. У кабіні машиніста на задній стінці, у тамбурах, а також у салоні в простінку між середніми вікнами встановлено по одному стоп-крану.
Розташування шаф показано на рис. 7.35, а. У шафі № 1 головного вагона розміщений: електропневматичний клапан автостопа (25) (рис. 7.34), кран подвійної тяги (24), вентиль (22) заміщення електропневматичного гальмування пневматичним, електричний дзвінок і штепсельні рознімання. У шафі № 2 знаходиться блок 1 БА. 169 з апаратами акумуляторної батареї і живлення електричне кіл управління
Рис. 7.35 Розташування шаф головного- а), моторного – б) та причіпного – в) вагонів електропоїзда ЭР9Е
У шафі № 3 (рис. 7.35, а) головного вагона розташовані блоки з комплекту радіостанції 42РТМ-А2ЧМ, звуковий підсилювач В-100, пристрій перехідний і пристрій живлення підсилювача В-100 з комплекту апаратури оповіщення «ТОН», у шафі № 4 — панель ПП.З із апаратами електропневматичного гальма, у шафі № 5 розміщена апаратура локомотивної сигналізації. У торцевій шафі № 6 розміщений блок 1БА.110.2 з апаратами освітлення, вентиляції та компресора, а в шафі № 7 — панель 1 ПА.383 з контакторами опалення салону.
Поруч із шафою № 1, у каналі К встановлений електрокалорифер для обігріву кабіни. Ліворуч від дверей кабіни знаходиться шафа для одягу, яка відкривається з боку тамбура, а над ним — шафка для термосів і продуктів, що відкривається усередину кабіни. На каркасах шафи № 1 і шафи для одягу біля зовнішніх дверей установлені блоки з вимикачами дверей, кнопками звукової сигналізації і лампами сигналізації закритого положення дверей, поруч розміщені пульти оповіщення системи «ТОН». Блоки з’єднуються з електричними ланцюгами вагона штепсельними розніманнями ШР.
На даху вагона встановлені антена і опори прожектора. Розташування обладнання на головному вагоні ЭР9М таке ж, як й в ЭР9Е. Все основне електричне та пневматичне обладнання моторного вагону електропоїзда ЭР9Е також розміщене під кузовом вагона (рис. 7.36): головний трансформатор (3) з вбудованим реактором, випрямна установка (7), охолоджувач масла (4), фазорозщеплювач (9), ящик (15) з головним контролером КСП та реверсом (14), тягові двигуни (1), у ящику (6) установлений розрядник, у ящику (5) — контактори і трансформатори струму.
Під вагоном також є блоки (12, 13) опорів, опір (8) фазорозщеплювача та ящик (5) з контакторами і трансформаторами струму. Пневматичне обладнання включає: два резервуари (10, 16); реле тиску (11); повітророзподільник (18); електроповітророзподільник (17); на візках підвішені гальмові циліндри (2). До металевої підлоги під салоном приварений сміттєзбиральник. Інші апарати розташовані у шафах і на даху (рис. 7.35, б). У шафі № 1 моторного вагона розташовані: панель з апаратурою освітлення і вентиляції; допоміжний компресор із двигуном і регулятором тиску; два манометри; редуктор; клапан струмоприймача; перемикаючі крани пневматичної мережі струмоприймача й повітряного вимикача.
У шафі № 2 установлений блок 1Б.213 з апаратурою управління. Шафа № 3 призначена для високовольтного уведення. У ній розташовані — трансформатор струму, верхня частина прохідного ізолятора і струмоведуча шина. В шафі № 4 знаходиться блок 1Б.214 з апаратами стабілізації 220В. У шафі № 5 установлений блок прискореного відключення BOB, фільтр конденсаторний, амперметр електричних кіл тягових двигунів і лічильник витрати електроенергії, а в шафі № 6 — планки із затисками.
Через дверцята шаф № 1, 2, 4 й 6 здійснюється доступ до електричного монтажу розеток і штепселів міжвагонних з’єднань електричних кіл управління. У тамбурах та у простінку між вікнами, поруч із шафою з високовольтним уведенням установлено по одному стоп-крану. На даху моторного вагона розташовані: струмоприймач; високовольтний розрядник; індуктивний фільтр радіоперешкод; повітряний високовольтний вимикач; верхня половина трансформатора струму; високовольтне уведення; опорні високовольтні ізолятори із шинами для паралельного з’єднання струмоприймачів.
Під кузовом причіпного вагона електропоїзда ЭР9Е розташована (рис. 7.37): акумуляторна батарея (1), масловіддільник (2), головні резервуари (3) місткістю 170 л кожен, гальмовий циліндр (4), повітророзподільник (6), електроповітророзподільник (5), запасний резервуар (7) місткістю 78 л, компресор (8), фільтр (9), сміттєзбиральник (10) і обігрівач (11) зливальної труби.
Рис. 7.36 Розташування обладнання під моторним вагоном електропоїзда ЭР9Е:
1 – тягові двигуни; 2 – гальмові циліндри; 3 – тяговий трансформатор; 4 – охолоджувач масла; 5 – ящик з електропневматичними контакторами; 6 – розрядник; 7 – випрямна установка; 8 – опір фазорозщеплювача; 9 -автоматичний розщеплював фаз; 10 – повітряний резервуар; 11 – реле тиску; 12, 13 – блоки опорів; 14 – ящик з реверсором; 15 – ящик з головним контролером КСП; 16 – запасний резервуар; 17 -електроповітророзподільник; 18- повітророзподільник
У шафі № 1 (рис. 7.35, в) причыпного вагона знаходиться блок з апаратурою освітлення, вентиляції і компресора, у шафі № 2 — панель з апаратурою управління опаленням і вентиляцією, а також панель з апаратурою управління акумуляторною батареєю. У торцевої шафі № 4 розміщений маховик ручного гальма та планки із затисками. Шафа № 3 — вільна. На даху передбачені опорні ізолятори із шинами для паралельного з’єднання струмоприймачів.
У тамбурах й у простінку між середніми вікнами встановлено по одному стоп-крану. Розташування обладнання на причіпному вагоні електропоїзда ЭР9М таке ж, як й в ЭР9Е. Все основне електричне І пневматичне обладнання моторного вагона електропоїзда ЭР9М розміщене під кузовом (рис. 7.38). Там встановлено: головний трансформатор (2); випрямна установка (6); згладжуючий реактор (5); камера з головним контролером (17); тягові двигуни (12); ящик (3) із установленим у ньому розрядником; ящик (4) з резисторами ослаблення збудження. Під вагоном також
Рис. 7.37 Розташування обладнання під причіпним вагоном електропоїзда ЭР9Е:
1 – акумуляторна батарея; 2 – масловіддільник; 3 – головні резервуари; 4 гальмовий циліндр; 5 – електроповітророзподільник; 6 -повітророзподільник, 7 – запасний резервуар; 8 – компресор; 9 – фільтр; 10 – сміттєзбиральник; 11 – обігрівач зливальної труби
розташовано: блок (7) резисторів 1БС-026; резистор (10) фазорозщеплювача; ящик (16) з контакторами і трансформаторами струму. Пневматичне обладнання представлене двома резервуарами (14), реле тиску (15), електроповітророзподільни-ком (18) і повітророзподільником (19). На візках підвішені гальмівні циліндри (11). До металевої підлоги під салоном приварений сміттєзбиральник (1).
Для охолодження випрямної установки, реактора та масла повітророзподільник тягового трансформатор передбачений вентиляційний агрегат, що складається з камери фільтрів (8), вентилятора (9) і фазорозщеплювача (13), який використовуваного як привід вентилятора. Розташування апаратів в шафах та на даху таке саме, як у електропоїзда ЭР9Е. В останній час на українські залізниці надходять до експлуатації електропоїзди змінного струму ЭД9М Деміхівського заводу. Загальна компоновка розташування обладнання таке, як в електропоїздів серії ЭР9. Розташування обладнання електропоїзда представлено на рис. 7.39.
Рис. 7.38 Розташування обладнання під моторним вагоном електропоїзда ЭР9М:
1 – сміттєзбиральник; 2 – тяговий трансформатор; 3 – ящик з розрядником; 4 – ящик з резисторами послаблення збудження; 5 -згладжуючий реактор; 6 – випрямна установка; 7 – блок резисторів; 8 -камера фільтрів; 9 – вентилятор; 10 – резистор фазорозщеплювача; 11 – гальмівні циліндри; 12 – тягові електродвигуни; 13 – фазорозщеплювач; 14 – повітряні резервуари; 15 – реле тиску; 16 -ящик з електропневматичними контакторами; 17 – ящик з електроапаратами та КСП; 18 – електроповітророзподільник; 19 -повітророзподільник
Рис. 7.39 Розташування обладнання в головному – а), моторному – б) та причіпному вагонах електропоїзда ЭД9М
До рис. 7.39, а) Розташування обладнання в головному вагоні електропоїзда Э9М:
1 – свисток; 2 – прийомна котушка АЛСН; 3 – повітряний резервуар обсягом 20 л; 4 – гальмовий циліндр; 5 – повітряний резервуар обсягом 170 л; 6 – фільтр компресора; 7 – компресор; 8 – термодатчик зарядного агрегату; 9 – ящик із трансформатором 1.ТР.071.01 ЭД9; 10 – повітряний резервуар обсягом 55 л.;
11 — повітророзподільник ум. № 292; 12 – робоча камера повітророзподільника; 13 – електроповітророзподільник ум. № 305; 14 -скидальний клапан; 15 – сигналізатор відпущення гальм; 16 – шафа № 4; 17-шафа № 5; 18 – повітряний резервуар обсягом 16 л; 19 – ящик з акумуляторною батареєю; 20 – ящик із дроселем; 21 – блок управління установки аерозольного пожежогасіння; 22 – масловіддільник; 23 – шафа № 2; 24 – шафа № 3; 25 – шафа № 1; 27 – шафа № 0; 27 – шафа для одягу; 28 – шафа кабіни; 29 – тифон
До рис. 7.39, б) Розташування обладнання в моторному вагоні електропоїзда ЭД9М:
1 – тяговий двигун; 2 – гальмовий циліндр; 3 – повітряний резервуар обсягом 55 л; 4 – повітряний резервуар обсягом 170 л; 5 -охолоджувач тягового трансформатора; 6 – тяговий трансформатор; 7 – обмежник перенапруги; 8 – ящик з випрямлячем; 9 -пусковий резистор розщеплювача фаз; 10 – ящик з гальмовим контролером;
11 – блок управління установки аерозольного пожежогасіння; 12 – шафа № 4; 13 – шафа № 5; 14 – сигналізатор відпущення гальм; 15 – скидальний клапан; 16 – розщеплювач фаз; 17 – ящик з реостатним контролером і реверсором; 18 – шафа № 3; 19 – ящик з високовольтним уведенням; 20 – ящик з лінійними контакторами; 21 – повітророзподільник ум. № 292; 22 – робоча камера повітророзподільника; 23 -електроповітророзподільник ум. № 305; 24 – повітряний резервуар обсягом 16 л; 25 – шафа № 2; 26 – шафа № 1
До рис. 7.39, в) Розташування обладнання в причіпному вагоні електропоїзда ЭД9М:
1 – гальмовий циліндр; 2 – повітряний резервуар обсягом 170 л; 3 – фільтр компресора; 4 – компресор; 5 – блок управління установки аерозольного пожежогасіння; 6 – повітряний резервуар обсягом 55 л; 7 – повітророзподільник ум. № 292; 8 – робоча камера повітророзподільника; 9 – електроповітророзподільник ум. № 305; 10 – шафа № 3; 11 – шафа № 4; 12 – сигналізатор відпущення гальм; 13 – скидальний клапан; 14 – повітряний резервуар обсягом 16 л; 15 – ящик з акумуляторною батареєю; 16 -вентиль, що включає; 17 – масловіддільник; 18 – шафа № 2; 19 – шафа № 1
Також вас може зацікавити:
Електрорухомий склад (електровози, електропоїзди) Електронний підручник (docx)